2. Α.Π.Σ. Παπάδος Γέρας 11β. 5-1 425-367 +58 *
 3. Α.Ε. Λιβαδειάς 11β. 5-1 485-431 +54 *

4. Α.Ο. Ιωνικός Νικαίας 11β. 4-3 506-448 +58
 9. Α.Ε. Πεντέλης 8β. 2-4 388-383 +5 *
 10. Α.Ο. Ιεράπετρα 6β. 0-6 294-448 -154 *
 11. Α.Ε. Παναγίτσα Χαλκίδας 6β. 0-6 341-512 -171 *

*Με αστερίσκο οι ομάδες που έχουν πραγματοποιήσει το ρεπό τους.

Στη Β’ Εθνική προβιβάζεται απευθείας ο 1ος της τελικής βαθμολογίας. Ο 2ος παίζει μπαράζ με τον αντίστοιχο 2ο του άλλου ομίλου του Νότου για το 2ο “εισιτήριο” για τη Β’ Εθνική. Στα τοπικά πρωταθλήματα υποβιβάζονται οι τελευταίες 5 ομάδες. Σε περίπτωση, πάντως, που ο πρωταθλητής ΕΣΚΑΒΔΕ ΔΕΝ είναι ομάδα από τους Νομούς Κέρκυρας, Λευκάδας ή Ιωαννίνων, τότε θα υποβιβαστούν τέσσερις ομάδες.

Παπάγος – Πεντέλη 80-65

Σπουδαία νίκη επί της Πεντέλης πέτυχε η ομάδα του Παπάγου με 80-65 για την 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου Νότου της Γ' Εθνικής με έναν εκπληκτικό Ηλία Σοφρωνά που πήρε την ομάδα στις πλάτες του με 34 πόντους και έτσι πλέον φιγουράρει στην 1η θέση της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ προηγήθηκαν 12-20 με το τέλος της 1ης περιόδου δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις τους. Οι "Στρατηγοί" όμως με μπροστάρη τον Σοφρωνά που σκόραρε από παντού έκαναν ένα επιμέρους σκορ 33-11 στην 2η περίοδο και πήγαν στα αποδυτήρια με το +14(45-31). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου με τους γηπεδούχους να σκοράρουν με χαρακτηριστική ευκολία έξω από τα 6,75 (12 εύστοχα τρίποντα συνολικά) με την διαφορά να φτάνει και στο +21 (56-35) στο 26' για να κλείσει η 3η περίοδος με 69-52.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο προσπάθησε η Πεντέλη να ροκανίσει την διαφορά και κατάφερε να την φτάσει στους 11 πόντους 3 λεπτά πριν από το τέλος (72-61) αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν καμία διάθεση να αφήσουν να τους ξεφύγει η πολύ μεγάλη αυτή νίκη και έτσι άντεξαν στην πίεση φτάνοντας στο 80-65 που τους δίνει την 1η θέση στον βαθμολογικό πίνακα και ψυχολογικό αβαντάζ για την συνέχεια.

Πρώτος σκόρερ και πρωταγωνιστής ήταν ο "διαστημικός" Ηλίας Σοφρωνάς με 34 πόντους & 6 τρίποντα ενώ τον ακολούθησαν οι Μακρής με 12 & Γιαννιώδης με 10 πόντους αντίστοιχα. Για την ομάδα της Πεντέλης ξεχώρισε για άλλον έναν αγώνα ο Τάσος Καταρτζής με 14 πόντους ενώ πολύ καλή εμφάνιση είχε ο Ηλίας Τσόπης με 13 πόντους και αρκετά επιθετικά ριμπάουντ (15 συνολικά η Πεντέλη). Επόμενο ματς για την 8η αγωνιστική για την ομάδα του Παπάγου είναι την επόμενη Κυριακή 9/12/2012 στις 16:00 στην Κρήτη απέναντι στον Εργοτέλη.

Δεκάλεπτα: 12-20, 45-31, 69-52, 80-65

Παπάγου (Κονδύλης): Κονδύλης 5(1), Γραμματόπουλος 6(2), Κατσαντώνης, Σοφρωνάς 34(6), Γιαννιώδης 10, Μακρής 12(3), Υφαντής 6, Λογοθέτης 2, Ρεγκούζας 2, Καλογερόπουλος, Παναγιωταράκος 3

Πεντέλη (Ταμπάκης): Καταρτζής 14(2), Μάντζιος, Μανιάτης 9(2), Ζερβολέας 4, Ροζολής 6(1), Χαρτοματσίδης 5(1), Αττίκος, Μπίγκος 4, Σκούταρης 10(2), Τσόπης 13