Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2012

Παπάγος - Πολυκράτης 72-58

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του Παπάγου μετά την επικράτηση με 72-58 με αντίπαλο τον Πολυκράτη στο "Σαλούν" για την 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ' Εθνικής του Νότου. Οι γηπεδούχοι μετά από 2 συνεχόμενες ήττες μπήκαν στο παρκέ με μοναδικό στόχο τη νίκη που θα τους κρατούσε κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το 1ο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 40-28 ενώ στις αρχές της 3ης περιόδου οι "Στρατηγοί" πήραν διαφορά 16 πόντων (49-33) και ενώ φαινόταν ότι το υπόλοιπο ματς θα είναι μια τυπική διαδικασία, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά (3η περίοδος: 52-45 ) φτάνοντας σε απόσταση αναπνοής (56-55) στα πρώτα λεπτάς της τελευταίας περιόδου. Εκεί κάπου οι παίκτες του Νότη Κονδύλη αφυπνίστηκαν και με ένα σερί 16-3 πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Πάνος Παναγιωταράκος με 16 πόντους & 3 κλεψίματα ενώ τον ακολούθησαν οι Υφαντής με 15 & 3 τρίποντα & και ο Κατσαντώνης με 14 πόντους, 4 τρίποντα & 3 κλεψίματα ενώ στο αμυντικό κομμάτι βοήθησε πολύ ο Αρσένης με 3 κοψίματα. Άξιο αναφοράς ήταν τα 13 εύστοχα τρίποντα , αρκετά εκ των οποίων ήρθαν σε κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Για την ομάδα του Πολυκράτη πρώτοι σκόρερ ήταν οι Λαγουδάκης με 15 πόντους, Περρωτής & Τοπουζίδης από 13. Επόμενο ματς για την ομάδα του Παπάγου στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής είναι με αντίπαλο την Ιεράπετρα στην Κρήτη την επόμενη Κυριακή 25/11/2012 και ώρα 14:00.

Δεκάλεπτα: 19-17, 40-28, 52-45, 72-58

Παπάγου (Κονδύλης): Κονδύλης 3(1), Γραμματόπουλος 11(3), Κατσαντώνης 14(4), Σοφρωνάς, Αρσένης, Γιαννιώδης 2, Μακρής, Υφαντής 15(3), Ρεγκούζας, Καλογερόπουλος 11(2), Παναγιωταράκος 16

Πολυκράτης (Θάνος): Αντωνούσος, Καρτσωνάκης 11(2), Τοπουζίδης 13(2), Καποτάς 6(2), Περρωτής 13, Λαγουδάκης 15(2)