Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2012

Έξω Παναγίτσα - Παπάγος 58-69

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στον 2ο όμιλο του Νότου παρέμεινε η ομάδα του Παπάγου μετά την εκτός έδρας νίκη με 69-58 επί της Έξω Παναγίτσας Χαλκίδας. Οι "Στρατηγοί" πήραν από την αρχή το προβάδισμα και έδειξαν ποιό θα είναι το "αφεντικό" της αναμέτρησης. Η διαφορά από το +9 του ημιχρόνου (31-40) εκτοξεύθηκε στο +14 με το τέλος της 3ης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση στην 4η περίοδο κάνοντας ένα 7-0 σερί (53-60) αλλά εκεί έδειξε σοβαρότητα η ομάδα του Παπάγου και πήρε τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 69-58 κάνοντας το 2 στα 2 στο πρωτάθλημα. Για την νικήτρια ομάδα, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Γιώργος Γιαννιώδης με 18 πόντους & Σοφρωνάς με 11 ενώ στην άμυνα ξεχώρισαν οι Παναγιωταράκος με 3 κοψίματα, 2 κλεψίματα & ο Αρσένης με 5 κλεψίματα. Το "βάπτισμα του πυρός" πήρε ο νεαρός Ζάχος Οικονόμου καθώς έκανε το ντεμπούτο του στην ανδρική ομάδα του Παπάγου.

Για τους γηπεδούχους ο μόνος που απειλούσε το καλάθι των "Στρατηγών" ήταν ο Καπελέρης που σημείωσε 17 πόντους εκ των οποίων οι 15 στο 1ο ημίχρονο. Δυναμικό παρών στις εξέδρες για έναν ακόμα αγώνα έδωσαν οι Generals που παρεβρέθησαν στο κλειστο "Χαλκιάς-Αναστασιάδης" της Χαλκίδας και βοήθησαν με τις ιαχές τους το συγκρότημα του Νότη Κονδύλη. Επόμενο ματς για την ομάδα του Παπάγου είναι την Κυριακή 4/11/2012 και ώρα 14:00 στο "Σαλούν" με αντίπαλο τον Παπάδο Γέρα.

Δεκάλεπτα: 16-17, 31-40, 46-60, 58-69

Παπάγου (Κονδύλης): Κονδύλης 7(1), Σιμόπουλος 2, Οικονόμου, Σοφρωνάς 11, Αρσένης 5, Γιαννιώδης 18, Μακρής 8(2), Λογοθέτης 5, Ρεγκούζας 4, Καλογερόπουλος 2, Παναγιωταράκος 7

Έξω Παναγίτσα (Τσαούσης): Σκεμπές 6, Σιλιβέστρος, Κοττάς 4, Ζήσιος, Καψούλης 5(1), Δέδες 6(1), Μπέλλος, Καπελέρης 17(2), Αναστασίου 10, Γεωργιάδης 10